Praca dla opiekunek

                    Zawód opiekunki osób starszych staje z roku na rok coraz bardziej popularny, jest to spowodowane przede wszystkim, iż społeczeństwo na całym świecie szybko się starzeje. Taka sytuacja dotyczy nie tylko Polski, lecz również Niemiec i Anglii. To właśnie w tych krajach jest największe zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych. Często zdarza się tak, iż rodzina osoby starszej nie ma wystarczającej ilości czasu, aby być przy takiej osobie dwadzieścia cztery godziny na dobę, a osoby potrzebujące opieki, potrzebują jej bardzo często przez cały czas. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zapotrzebowanie zatrudnienia opiekunki jest perspektywa niechęci oddania osoby starszej do specjalnego domu starców. Jest to ostateczność, której można uniknąć. 

                 Z roku na roku liczba wyjeżdżających kobiet za granice, w celu podjęcia zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych stale rośnie. Oczywiście kobiety takie mają dylemat, gdyż z jednej strony muszą zostawić swoje rodziny i przyjaciół na z góry określony okres czasu, aczkolwiek z drugiej strony mają gwarancję bezpiecznego wyjazdu i możliwości zarobienia określonej kwoty pieniędzy, na którą w Polsce musiałby pracować zdecydowanie dłużej niż za granicą.

                Wyjazdy są organizowane przez pośrednictwa pracy świadczonego poza granicami kraju. Są to agencje certyfikowane i sprawdzone przez instytucje państwowe. Oczywiście na portalach internetowych również możemy znaleźć ogłoszenia dotyczące opieki osób starszych za granicą, aczkolwiek większość z nich jest oferowana przez osoby prywatne, więc takie wyjazdy nie są zalecane, gdy chcemy zapobiec złego potoczenia się sytuacji.

Jakie wymogi formalne trzeba spełnić przed wyjazdem do pracy za granicę?

               Agencje pośrednictwa pracy wymagają od nas takich dokumentów jak:

– kserokopii dowodu osobistego

– przejścia testu z zakresu wiedzy, ze znajomości języka obcego, obowiązującego w kraju, do którego mamy zamiar wyjechać

– aktualnych badań lekarskich

– dostarczenie odpowiedniego wniosku, jeżeli posiadamy kierunkowe kwalifikacje 

            Oczywiście jeżeli chodzi o kwestię językową, to nie zawsze, wszystkie Panie, dany język znają, aczkolwiek ważne jest, aby chociaż w stopniu podstawowym móc potrafić się porozumieć. Wyjeżdżając za granicę musimy mieć świadomość, iż podczas pobytu u osoby starszej, będziemy się z nią komunikować i będziemy musiały zrozumieć co dana osoba do nas mówi. Tak samo będzie podczas robienia zakupów. Dla osób, które nie znają języka obcego, agencje pośrednictwa pracy organizują specjalne bezpłatne kursy, które mają za zadanie pomóc w nauce języka. 

Reklamy